Pečená kuřata

 

    Pečení patří k tradiční a typické české úpravě této drůbeže. Dříve bylo samozřejmé, že se kuřata pekla na másle. Jako koření se však až na malé výjimky používalo jen soli. My máme v našich moderních domácnostech nyní tolik koření a na trhu se často objevují směsi další, že můžeme chuť při úpravě kuřat doplňovat, měnit zpestřovat tím, že různé druhy koření a přísady střídáme. Také již nemusíme kuře upravovat jen na másle, i když této drůbeži s jemnou až nevýraznou chutí dodávalo chuť typickou. Vzhledem k našim znalostem o správné výživě proto doporučujeme na tepelné zpracování kuřat již nepoužívat jen živočišný tuk, jako máslo nebo slaninu, ale buď tyto tuky zcela, nebo částečně nahrazovat tuky rostlinnými s obsahem nenasycených mastných kyselin, které jsou pro náš organismus nezbytné, jako je kupř. Hera, Juno a nověji na trh uváděný Vitolan, Ceres soft a další.

    Kuřata můžeme péci opět tradičně buď v celku, nebo rozdělené přímo na porce. To je závislé na druhu úpravy a dalších přísadách. Kuře dělené na porce je dříve hotové než upravované v celku. Také kuře rozdělené a dušené z počátku v určitém kořeněném základě má výraznější, lepší chuť než kuře pečené v celku. A určitou výhodou je i to, že kuře dělené před tepelnou úpravou již nevystydne při porcování a že je můžeme hned po dokončení a dochucení dávat na talíře nebo mísy.

    V této části je uváděn způsob pečení kuřat obvyklým způsobem v elektrické nebo plynové troubě, případně v remosce.

    Kuře se výborně upeče, pokud ještě někde na chalupě nebo ve starších domácnostech a zástavbách máme troubu v uhelném sporáku. Kuře pečené v uhelných sporácích není vysušené a má velmi dobrou chuť.

    Na tuto úpravu potřebujeme 250 g očištěného kuřete s kostí na jednu porci.

 

Vyhledávání

Použité foto z Fotolia.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode