Vaření v tlakovém hrnci

 

    Vzhledem k tomu, že celá řada předpisů je určena pro vaření v tlakovém hrnci a že i další předpisy na přípravu drůbeže vařením a dušením je možno upravovat v tlakovém hrnci, uvádíme pro zlepšení bezpečnosti práce v kuchyni návod, jak s tlakovým hrncem pracovat.

 

Proč dáváme přednost vaření pokrmů v tlakovém hrnci oproti běžnému způsobu vaření?

    Vařením v tlakovém hrnci šetříme tepelnou energii: doba varu se zkracuje o jednu čtvrtinu až třetinu ve srovnání s vařením v běžných nádobách.

    Při úpravě v tlakových hrncích nedochází k tak zvaným neviditelným ztrátám vitamínů, protože tlakové hrnce jsou z kvalitnějšího materiálu, při přípravě pokrmů ze zeleniny nebo se zeleninou nedochází ke zbytečným ztrátám zejména vitamínu C.

    Nedochází k tak velkému vyluhování živin a ostatních látek, protože pokrmy se upravují, zvláště při dušení, v malém množství tekutiny.

    Pokrmy upravované v tlakovém hrnci nemusíme stále hlídat a dolévat tekutinu. Ztráty vody jsou při této tepelné úpravě minimální.

    Pokrmy se při správném zalití tekutinou a při menším příkonu nepřipalují.

    Pokrmy, zvláště masa, upravované v tlakovém hrnci můžeme předem obalit v hladké mouce nebo doplnit chlebem, strouhankou, žemlí apod., a tak je vlastně během tepelné úpravy zahustit. Opět tím ušetříme čas, který jinak potřebujeme k zahuštění pokrmů zaprášením nebo zalitím tekutinou, mlékem, smetanou apod. a povařením. Dokonalé provaření a zahuštění probíhá současně s tepelnou úpravou příslušného pokrmu.

    Pokrmy upravované v tlakovém hrnci jsou velmi chutné, šťavnaté. S výhodou můžeme využít toho, že tlakové hrnce jsou ze silnostěnných materiálů, které částečně izolují a chrání. Upravené pokrmy nepodléhají tak rychle zkáze. Pokrmy upravované v tlakovém hrnci den předem ponecháme v tlakovém hrnci v chladu a druhý den je můžeme převézt i za vyšších venkovních teplot na chatu nebo chalupu

 

Použité foto z Fotolia.com

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode