Zásady bezpečného vaření v tlakovém hrnci

 

    Návod na použití, který je přiložen ke každému tlakovému hrnci při koupi, si pozorně přečteme a dobře uschováme.

    V hrnci osmažíme cibuli, popř. zeleninu, vkládáme do něj maso, zalijeme potřebným množstvím tekutiny podle toho, zda maso vaříme nebo dusíme; přidáme všechny potřebné doplňky, jako je koření nebo zelenina, a pak teprve hrnec dobře uzavřeme.

    Přívod tepelné energie nejdříve dáme na maximum, jakmile se ozve píst, ihned snížíme na minimum a pokrm tak upravujeme stejnoměrně za minimální spotřeby energie a bezpečně.

    Pokud pokrmy vaříme na uhelném sporáku, pak tlakový hrnec po uvedení pokrmů do varu odstavíme na okraj sporáku.

    Chceme-li zjistit, zda je upravovaný pokrm po určité době již hotov, můžeme použít některých z těchto způsobů:

1.     Zdroj tepla vypneme, pokrm se bude ještě určitou dobu dovářet. Pak nadzvednutím pístu zjistíme, zda je v hrnci ještě tlak, není-li, poklici sejmeme. Je to způsob nejbezpečnější.

2.     Méně vhodný i méně bezpečný způsob je, jestliže pomocí pístu vypouštíme nahromaděnou páru a teprve potom víko otevřeme. Při tomto způsobu musíme být velmi opatrní na opaření, ventil je třeba nadzvednout a páru vypouštět pomocí delší vidlice. Vzniká však zbytečně mnoho páry.

3.     Hrnec také můžeme ochladit pod tekoucí vodou a pak teprve pomocí pístu a uvolněním nahromaděné páry víko otevřít. Tento způsob je nejrychlejší.

    Tlakový hrnec udržujeme stále v bezvadné čistotě a máme pro něj stále v rezervě gumové těsnění.

 

Které pokrmy z drůbeže upravujeme v tlakovém hrnci?

    Všechny polévky, ať jsou ze slepic, kuřat, hus, kachen, krocanů nebo perliček. Hodí se zvláště pro vaření žaludků, protože jinak trvá úprava delší dobu.

    Všechny pokrmy dušené se zeleninou, kořením apod., ať se jedná o porce dělené z kuřat, slepic nebo dalších druhů drůbeže.

 

Použité foto z Fotolia.com

Vytvořte si web zdarma!Webnode