Drůbež připravovaná na rožni

 

    Pro úpravu drůbeže na rožni v přírodě potřebujeme dobré, vyschlé dřevo. Na kovovou tyč svazujeme nebo na speciální kovové vidlice napichujeme připravená okořeněná kuřata a umisťujeme je ne příliš nízko nad oheň. Oheň musí být vydatný, ne však plápolající. Upravované maso by zčernalo, ale nebylo by propečené. Drůbeží otáčíme buď jen občas, ručně, aby se stejnoměrně upravila, nebo se otáčí automaticky pomocí jednoduchého strojku na baterii.

    Na chatě, chalupě nebo také na balkoně můžeme drůbež upravovat na rožni nad dřevěným uhlím. Také dřevěné uhlí musí být správně roztopené a opět oheň nesmí být plápolající, maso by se spálilo a uvnitř by bylo syrové, nepropečené. Dřevěné uhlí je možno, zvláště když se pokrmy upravují na rožni na zahradě, nasypat do kovové mísy, do litinového pekáče nebo jen vložit do ohniště pro tyto účely připravené. Dřevěné uhlí musí být suché, a když se pomalu rozhořívá, musíme nad dřevěným uhlím buď pomocí fénu, nebo také jen ručně vzduch vířit, aby se rychleji rozhořelo.

    Na rožni nad dřevem nebo dřevěným uhlím upravujeme kuřata v celku a mladé netučné kachny. Ostatní druhy drůbeže nejsou pro grilování – rožnění – vhodné.

    Jak připravujeme kuřata pro úpravu na rožni: Úprava je stejná, ať kuře upravujeme v přírodě nad dřevem, dřevěným uhlím, v plynové troubě nebo v elektrickém grilu. Pečlivě očištěné, opláchnuté pod tekoucí vodou a osušené kuře uvnitř i zevně kořeníme, oblíbené je potírání česnekem. Uvnitř můžeme i potřít zelenými bylinkami nebo jejich směsí, uvnitř i zevně potíráme kuře solí, sladkou či trochu pálivou paprikou nebo používáme k potření některou z Veget: kari, paprikovou nebo speciál. V tomto případě pak již nesolíme, tato směs koření je slaná.

    Mezi zvláštní úpravu kuřat nebo mladých kachen před kořeněním a přípravou na rožni patří vstřikování destilátu, hlavně koňaku – brandy, vodky apod., pomocí injekční stříkačky do masa stehýnek nebo prsíček. Maso tak získá dobrou chuť a alkohol, který se teplem uvolňuje, zlepšuje křehkost masa. Ale i bez této úpravy, která je spíše módní záležitostí, získá maso drůbeže při správné přípravě tepelnou úpravou výbornou chuť.

    Připravené kuře vsuneme na grilovací tyč, která je doplněná zašpičatělými vidlicemi, takže kuře lépe udržuje v určité poloze. Nohy svážeme k tělu nebo spojíme s kovovou jehlou, aby kuře mělo lepší tvar. Pak ještě potřeme olejem nebo potíráme i rozehřátou Herou a kuře upravujeme. Během tepelné úpravy ještě kuře několikrát potíráme tukem. Kuře se rychleji upraví a šťáva z něho nevytéká, když gril předehřejeme. Kuřata můžeme před a během tepelné úpravy potírat také rozškvařenou slaninou. Zdravější a správnější je však používat rostlinných tuků živočišných. Při ochutnávání není téměř žádného rozdílu při úpravě s použitím slaniny nebo rostlinných tuků. Chuť ovlivňuje hlavně použité koření a teplota při grilování.

    Používáme-li zmrazená kuřata, musíme je nechat nejdříve rozmrazit, pak teprve kořenit a potírat tuky.

    Pokud kuře upravujeme v plynové troubě, musíme je občas otočit, aby se upravovalo stejnoměrně.

    Upravujeme-li kuře na elektrickém grilu, pak se kuře při tepelné úpravě otáčí automaticky a stejnoměrně.

 

Použité foto z Fotolia.com

Vytvořte si web zdarma!Webnode