Chleby obložené drůbežím masem mohou být nejen rychlou večeří, ale můžeme je podávat při různých příležitostech k slavnostní i běžné přesnídávce pro rodinu i pro hosty.
Pro přípravu obložených chlebů používáme různých druhů drůbežích mas, a to masa kuřecího, ze slepice, kachny, husy, krocana. Využíváme vždy a hlavně masa předem tepelně zpracovaného, ať vařením, dušením, pečením, grilováním.
Chleby obkládáme plátky tence nakrájených mas a různými ozdobami, hlavně z čerstvé nebo nakládané zeleniny.
Pro přípravu obložených chlebů můžeme také využívat různých drůbežích konzerv, paštik, lančmítu apod. Míšeniny nebo masa z těchto konzerv můžeme kombinovat s masem čerstvě upravovaným apod.
Z mas, která i po tepelném zpracování mají méně výraznou chuť, můžeme připravovat různé pomazánky. Umleté nebo nadrobno nakrájené maso zamícháváme do majonézy, nebo je dáváme do třeného základu z másla, případně i s přidáním vařených žloutků. Všechny tyto pomazánky se snažíme doplňovat také zeleninou: ať čerstvou, nebo konzervovanou. Na obložení jsou také vhodná čerstvá, natvrdo vařená krájená vejce.
Ochucením různým výraznějším kořením, případně dalšími doplňky můžeme působit i na výraznější chuť drůbeže a z ní připravovaných pokrmů.
Pro přípravu jemnějších obložených chlebů s kuřecím masem se lépe hodí bílý chléb a obložení z méně výrazných zelenin, pro výraznější masa, jako je maso kachny a husy, používáme jako podklad opět spíše chléb tmavý.