Dělení krocana je tak trochu umění. Každý stolovník by měl dostat vždy ve své porci část tak zvaného masa bílého a část tmavého.
Po upečení vytáhneme všechny nitě. Jestliže to nebylo uděláno předem, musí se vyhmátnout uzel šlach nad kolenním kloubem a z masa se vytáhne i se šlachami.
Odkrojíme upečené vole a krájíme na porce. Pak se ostrým nožem odříznou stehna i podstehení, zpravidla se ještě dále v kloubu rozdělí na dva díly. Křídla se zpravidla odkrajují i s kousky prsíček.
Zbylé tělo rozkrojíme, v domácnosti rozstřihneme speciálními nůžkami středem a téměř vedle hřbetní kosti, nebo se může také dělit nad stehny v bocích.
Po rozdělení se vyjme nádivka a také se krájí na menší části. Bílé maso, které je na prsíčkách, sejmeme s prsní kosti a pak krájíme na tenké plátky.
V této části je uváděno méně úprav než u ostatních druhů drůbeže. Je to z toho důvodu, že je dále zařazeno více pokrmů z krůtích stehen, která jsou velmi oblíbená, protože pokrmy z nich jsou brzy hotové a vhodné i pro sváteční stůl. Zásobování trhu těmito drůbežími polotovary je zcela nepravidelné.
Na tyto úpravy potřebujeme minimálně 250 g očištěného masa z krocana nebo krůty s kostí na 1 porci.