Husa v šouletu

 

    4 porce husy nebo půl menší husy, sůl, kmín, 160 – 200 g hrachu, 150 g velkých krup, 1 lžíce oleje nebo sádla, 100 g cibule, česnek, pepř, majoránka

 

    Pro přípravu pokrmu je nejvhodnější, jestliže den nebo několik hodin předem přebereme hrách, propláchneme jej a namočíme do vody.

    Dobře očištěnou, připravenou husu v celku, polovinu nebo již rozdělené porce, osolíme a vložíme na pekáč, podlijeme vodou a pod pokličkou nejdříve asi hodinu dusíme. Pak pokličku sejmeme a husu vložíme do dobře vyhřáté trouby péci. Během pečení ji poléváme vypečenou šťávou a podléváme teplou vodou nebo vývarem z drůbků. (Podrobné pečení husy v předpisu číslo 2.)

    Předem namočený hrách dáme v téže vodě vařit. Kroupy také přebereme, prolijeme horkou vodou. Doplníme menším množstvím tuku, aby se kroupy tak snadno nepřipalovaly a také je vaříme do měkka. Když  jsou hrách i kroupy měkké, zbytečnou vodu slijeme, na malém množství vypečeného sádla osmažíme oloupanou a nadrobno nakrájenou cibuli a zamícháme ji do hrachu s kroupami. Vše ještě podle potřeby osolíme, doplníme majoránkou i nastrouhaným česnekem a pepřem. Promícháme se sádlem z husy, dáme na pekáč. Na povrch položíme porce husy a dáme krátce do trouby zapéci. Nezapékáme příliš dlouho, pokrm by se vysušil. Podáváme s kysanou nebo sterilovanou okurkou nebo se salátem z kysaného zelí.

 

Použité foto z Fotolia.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode