Kuře upravované na roštu – na dřevěném uhlí

 

 

 

    1 kuře, sůl, pepř nebo paprika, 4 lžíce oleje nebo tuk Hera

 

    Dobře očištěné kuře, omyté a vysušené, potřeme solí a kořením, potřeme i olejem. Dáme do misky a necháme asi 1 hodinu odležet. Během odležení můžeme obrátit, aby olej pronikl stejnoměrně do masa. Teprve po odležení klademe porce kuřete na olejem potřený rozehřátý rošt a upravujeme tepelně. Během tepelné úpravy porce masa obracíme.

 

    Obměny v kořenění porcí kuřat upravovaných na roštu:

 

    s citronovou nebo pomerančovou šťávou – porce kuřat pokapeme nejdříve po jedné straně šťávou a necháme v misce asi půl hodiny odležet. Pak porce v misce obrátíme a pokapeme opět na vrchní straně a znovu necháme asi půl hodiny odležet. Teprve potom solíme a potíráme olejem nebo jiným tukem. Tato úprava se zvláště hodí pro menší kuřata;

    s česnekem – sůl rozetřeme s nastrouhaným česnekem, potíráme jím připravené porce a pak teprve vtíráme olej;

    s kořením kari – porce kuřat potíráme kari kořením, solí a pak teprve vtíráme olej;

    se zelenými bylinkami (natěmi) – nadrobno nakrájené zelené natě jako petržel, pažitku, libeček a ostatní, které máme na zahrádce, vetřeme se solí do porcí masa a pak teprve vtíráme olej, protože během úpravy zelené natě odpadnou na rošt nebo do ohně. Hotové kuře upravené na roštu můžeme těsně před podáním ještě posypat čerstvými, nadrobno posekanými zelenými natěmi. Chceme-li mít i po úpravě na roštu porce kuřete ve výraznější úpravě, pak je ještě dále můžeme doplňovat:

    studenými zlehčenými omáčkami

-       z majolky a jogurtu se zelenými natěmi

-       z majolky a jogurtu s přidáním kečupu

-       z majolky a jogurtu s přidáním ovoce

-       z majolky a šlehané smetany s přidáním křenu

 

Použité foto z Fotolia.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode