Drůbež připravovaná na roštu

 

    Stejně jako na rožni můžeme drůbež upravovat na roštu buď v přírodě na dřevu, nebo na dřevěném uhlí a samozřejmě na elektrických grilech.

    Rozdíl při přípravě drůbeže na roštu spočívá v tom, že maso se během této tepelné úpravy neotáčí, a proto během tepelné úpravy musíme upravovaný pokrm obracet.

 

    Jak připravujeme kuřata pro úpravu na roštu.

 

    Očištěná, případně rozmražená kuřata rozdělujeme na čtyři porce. Osolíme, potřeme česnekem rozetřeným se solí nebo stejně jako při přípravě na rožni Vegetou kari, paprikovou nebo speciál a také po všech stranách potřeme olejem. Kuře můžeme nechat takto připravené i odležet. Stačí jedna hodina v běžné teplotě.

    Na roštu na dřevěném uhlí musíme nejdříve zapálit uhlí a počkat, až se dobře rozhoří. Na uhlí nebo speciální rošt pak položíme mřížku potřenou olejem, aby maso na mřížku nepřilehlo. Připravené porce kuřete pak pokládáme nad žhnoucí uhlí a stejnoměrně, ne příliš rychle upravujeme. Neobracíme často, aby šťáva z masa nevytékala, ale nejdříve necháme maso opéci na jedné straně, aby se vytvořila kůrečka, pak je teprve obracíme. Během tepelné úpravy můžeme také potírat olejem. Doba úpravy kuřete je závislá ne velikosti a druhu. Někdy stačí k tepelné úpravě (změknutí) 30 minut, zvláště jsou-li porce připravené a odleželé, jindy je třeba až jedné hodiny, aby bylo kuře měkké a dobře upravené. Samozřejmě, že vše je závislé i na intenzitě ohně. Na elektrickém grilu se kuřata upravují nejstejnoměrněji.

    Na roštu upravujeme nejen kuřata rozdělená na porce i s kostmi, ale další drůbeží pokrmy, jako kuřecí řízky z vykostěných prsíček, případně i ze stehen, různé drůbeží míšeniny a sekaniny, masa upravovaná se zeleninou nebo dalšími doplňky na jehle (špízu). Také tyto pokrmy musíme během úpravy otáčet, aby se propeklo na obou stranách, zvláště používáme-li roštu na dřevěné uhlí.

    Elektrických roštů používáme pro zapékání – gratinování i dalších pokrmů, jako jsou různé drůbeží míšeniny na lasturách nebo v zapékacích varných miskách, dále toasty zapečené s drůbežím masem nebo řízky různě obložené a zapékané se strouhaným nebo plátkovým sýrem.

    Malé kontaktní grily určené i pro tepelnou úpravu masa v domácnosti se hodí pouze pro vykostěné porce drůbežího masa. Maso předem připravené, okořeněné, se vlastně vkládá mezi dvě kovové, elektricky vyhřívané desky. Výhodou této úpravy je, že nedochází k přepalování tuků a že se jich používá minimálně. Maso se upravuje hlavně teplem.

 

Použité foto z Fotolia.com

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode