Slepice dušená a dvacet přísad

 

    1 kg slepice, 100 g uzeného bůčku, 2 brukve, 1/8 celeru, 1 petržel, 2 mrkve, kousek zelí nebo kapusty, 4 velké brambory, 1 rajče, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, ½ lžičky zázvoru, 1 kostka slepičího bujonu, 50 g slaniny, 1 cibule, 2 lžíce hladké mouky, voda, 1/8 l smetany, pažitka

 

    Na přípravu tohoto pokrmu nemusíme mít právě výše vyjmenované přísady, můžeme je vyměnit i za jiné. Ke slepici se hodí celá řada dalších doplňků, které máme v malém množství buď ve spíži, nebo v chladničce a na přípravu tohoto velmi chutného pokrmu je můžeme dobře použít.

    Očištěnou slepici rozsekneme asi na 4 porce. Vložíme je do hrnce, hned přidáme i na menší kousky nakrájený uzený bůček, sůl, pepř, zázvor, bujon, zalijeme vodou a podle stáří slepice upravujeme asi 40 minut. (Můžeme vařit v tlakovém hrnci.) Pak teprve přidáme oloupanou a očištěnou brukev, celer i mrkev, petržel i brambory nakrájené na plátky, celé rajče, na nudličky nakrájené zelí nebo kapustu, nastrouhaný česnek a dodusíme maso i zeleninu do měkka. Mezitím připravujeme jíšku. Na nakrájenou, rozškvařenou slaninu přidáme cibuli, necháme ji jen zpěnit, přisypeme mouku a připravíme světlou cibulovou jíšku. Zředíme ji vývarem s kostkou bujonu a dobře povaříme. Povařenou jíšku přidáme k masu, doplníme smetanou a ještě větším množstvím nadrobno nakrájené pažitky než obvykle a pokrm již jen podle chuti dosolíme.

 

Použité foto z Fotolia.com

Vytvořte si web zdarma!Webnode